Bar i okolica, Czarnogóra 2014

Pierwsza wzmianka o Barze pochodzi z X w., jednak prawdopodobnie już w VI w. Rzymianie założyli tam gród. Najbardziej atrakcyjna część miasta to Stary Bar. Miasto w 1979 roku nawiedziło trzęsienie ziemi, które doszczętnie zrujnowało starówkę. Nowa część Baru została założona w XIX w.

Wieża zegarowa w Starym Barze.

Stary Bar to niezamieszkałe Stare Miasto, które jest malowniczo położone na skalistym wzgórzu oraz podgrodzie z kamiennymi zabudowaniami leżące u stóp tego wzgórza. Nad wszystkim góruje czarny masyw Rumija.

Piękny meczet.

Stara Oliwka, która jest podobno najstarszym drzewem w Europie. Według miejscowych podań drzewo ma magiczną moc godzenia skłóconych rodzin. Okolice Baru słyną jako region uprawy oliwek. Przez długie wieki miarą zamożności miejscowych rodzin była ilość posiadanych drzewek oliwnych.

Nowy Bar jest bardziej nowoczesny z szerokimi ulicami, nowymi blokami i budynkami użyteczności publicznej. Jest tam także nadmorska promenada z rozległą plażą.

Czarnogóra to piękny kraj, a jej mieszkańcy są niezwykle dumni ze swojego miejsca na ziemi. Nasza przyjaciółka Zenepe mówi, że nie musi podróżować, bo tutaj ma wszystko co piękne, wszystko co kocha. Jest taka pieśń ludowa, która głosi: ” Czarnogóra, choć jest małym krajem, ma swój honor i uczciwość”. Żywa jest tam tzw. mądrość ludowa. W obiegu jest mnóstwo zwrotów pochodzących z pieśni epickich.

Pozdrawiam 🙂
Gosia

1 Comment

  1. Paweł says: Odpowiedz

    Dziękuje Gosiu za ten wpis to była piękna podróż. Chętnie bym tam wrócił

Dodaj komentarz

Enter Captcha Here : *

Reload Image