Dubrownik, Chorwacja 2014

Chorwacja znana jest z pięknego wybrzeża, cudownych krajobrazów i urokliwych, bardzo dobrze zachowanych średniowiecznych miast. W południowej Dalmacji leży Dubrownik, miasto z czerwonymi dachami malowniczo położone nad Adriatykiem. To jeden z najpiękniejszych zakątków Chorwacji. Miasto robi olbrzymie wrażenie.

Dubrownik podobno założyli uchodźcy z pobliskiej greckiej kolonii Epidaurus i nazwali Ragousa – od skalistego przylądka. Później dołączyli Słowianie, którzy osiedli na zadrzewionych wzgórzach od strony lądu (dubrava po chorwacku znaczy zagajnik). Z czasem obie społeczności się połączyły i wymieszały a długo później nazwa miasta zmieniła się na Dubrownik.

W obrębie średniowiecznych murów obronnych znajdziemy mnóstwo zabytków, perełek architektury, kościołów, pałaców oraz morze turystów. Starówka Dubrownika położona jest na skalistym przylądku. Przez Stare Miasto biegnie szeroka, elegancka arteria, do której ulice i uliczki przylegają prostopadle.

Gdzie nie spojrzysz, tu czy tam, wszędzie dzieła miejscowych artystów. Z każdej strony uczta dla oczu i serca.

Na wyłożonej marmurami dubrownickiej starówce nie brakuje miejsc do podziwiana toczącego się dookoła życia.

Średniowieczna fortyfikacja należy do najlepiej zachowanych w Europie. Mury mają około 2 kilometrów długości, miejscami sięgają 25 metrów wysokości i 6 metrów grubości.

Nawet pranie rozwieszone w każdym oknie wydawało mi się atrakcyjne i artystyczne. Taki widok tworzy charakter miasta.

Wielka Fontanna Onofria jest cysterną z 1444 r., gdzie woda płynie z 16 kurków w postaci wyrzeźbionych głów.

Pozdrawiam 🙂
Gosia

Dodaj komentarz

Enter Captcha Here : *

Reload Image