Gibraltar, czyli studium małpy

Do Gibraltaru przyjechaliśmy autostradą od strony Malagi, ok 140 km. Samochód zostawiliśmy po stronie hiszpańskiej i przeszliśmy przez granicę na piechotę. Droga prowadzi przez czynne lotnisko, po pasie startowym. Fajnie prawda?

Sam Gibraltar nie jest szczególnie atrakcyjny. Punktem docelowym jest Upper Rock. Na wzgórze można wejść pieszo lub wjechać kolejką. My zdecydowaliśmy się na pieszą wędrówkę, gdyż dla nas było ona bardziej atrakcyjna.

Gibraltar należy od 1713 r. do Wielkiej Brytanii.

Gibraltarska skała wznosi się na wysokość 426 m n.p.m. i była prawdziwym końcem świata w czasach starożytnych. Uważano ją za jeden ze słupów Heralkesa, które wyznaczały kres cywilizacji, za którym znajdowały się już tylko straszliwe potwory morskie.

Wielką atrakcja Skały Gibraltarskiej są małpki – makaki gibraltarskie. Przywieźli je tam prawdopodobnie brytyjscy żołnierze z Afryki w XVII wieku i wypuścili na wolność. Dzięki sprzyjającemu klimatowi i doskonałym warunkom zadomowiły się na zalesionym wzgórzu. Legenda głosi, że tak długo jak małpki żyją w Gibraltarze, tak długo ten fragment ziemi będzie należał do Brytyjczyków.

Pozdrawiam 🙂
Gosia

Dodaj komentarz

Enter Captcha Here : *

Reload Image