Hanoi

Pierwotna nazwa Hanoi to Thang Long, czyli Wzlatujący Smok. Miasto zaliczane jest do najbardziej interesujących miast świata. Metropolia może pochwalić się tysiącletnią historią, której liczne zabytki we wspaniałym stanie zachowały się do czasów współczesnych. Hanoi nie jest zbyt duże i raczej spokojne. W architekturze widoczne są wpływy radzieckie jednak nie brakuje ciekawych uliczek i zabytkowych budowli. Nad malowniczymi jeziorkami znajdziemy przyjemne kawiarenki i stare pagody.

Ludność stolicy zdaje się być w ciągłym ruchu. Wszędzie niekończący się sznur motocykli i rowerów. Na ulicach Hanoi dominują jednoślady. Przejście przez taką ulicę początkowo wydawało się być niemożliwe. Z czasem doszłam do wprawy.

Chwila przyjemności …

Z powstaniem i dziejami miasta wiążą się liczne legendy. Według jednej z nich, założenie Hanoi związane było z pojawieniem się smoka, unoszącego się w stronę niebios. Po stworzeniu cywilizacji w dolinie Rzeki Czerwonej, smok opadł do zatoki Ha Long by zapaść w sen.

Centrum Hanoi to plątanina wąskich i krętych uliczek, które często noszą nazwy dawnych cechów.

W Wietnamie każda rodzina posiada co najmniej dwa motorki lub skuterki.

Wietnamczycy jedzą psy zwłaszcza pod koniec miesiąca. Uważają, że zjedzenie psa pod koniec miesiąca przyniesie im więcej szczęścia w miesiącu następnym. Oprócz psów jada się tam także konie, koty, szczury, myszy, marynowane węże i skorpiony, żaby, krokodyle oraz wszystko to co można łatwo upolować. Przysmaki takie jadają zazwyczaj w domu, jednak można owe osobliwe dania spotkać w niektórych knajpach. Dla mnie zapachy jedzenia były obrzydliwe. Nie mogłam tam prawie nic jeść.

Pagody były urzekające i niezwykłe. Panował tam nieokreślony spokój i cisza.

Pagoda na Jednej Kolumnie jest repliką pierwotnej pagody, która miała przedstawiać wyrastający z wody kwiat lotosu. Modlitwa w tym miejscu podobno gwarantuje zdrowie i płodność.

Świątynia Literatury została wzniesiona w 1070 r. na cześć Konfucjusza.

Wietnamskie Muzeum Narodowe Sztuk Pięknych

Hanoi podzielone jest na dzielnice. Większość atrakcji turystycznych i miejsc noclegowych skupia się w położonej nad malowniczym jeziorem Hoan Kiem (centrum) i Hai Ba Trung (na południu ) oraz Ba Dinh (na zachodzie).

Jezioro Hoan Kiem (Jezioro Zwróconego Miecza) leży w samym centrum miasta i absolutnie mnie urzekło. Zdecydowanie jest to moje ulubione miejsce w Hanoi. Wczesnym rankiem i wieczorami nad brzegiem jeziora można spotkać Wietnamczyków grających w szachy lub ćwiczących tai-chi.

Most Wschodzącego Słońca (Huc)

 

Gwar, trąbienie i hałas, czyli normalna ulica w Hanoi

Vietnam Museum of Ethnology to jedno z najpiękniejszych skansenów etnograficznych w jakich byłam. Znajduje się tam dziedzictwo kulturowe 54 grup etnicznych zamieszkujących Wietnam.

Wodny teatr kukiełkowy

Wilgotność powietrza była bardzo duża. Niekoniecznie dobrze czuję się w takim klimacie. Powietrze lepi się do skóry a ubrania stają się ciężkie.

Pozdrawiam 🙂
Gosia

Dodaj komentarz

Enter Captcha Here : *

Reload Image