Monteriggioni i San Gimignano

17/04/2015 r.

Monteriggioni to mała miejscowość i gmina w Toskanii. Najbardziej interesująca jest twierdza na niewysokim wzgórzu, z której rozpościera się prześliczny widok na okolicę. Miasteczko jest przykładem typowej średniowiecznej architektury a mury są w większości są oryginalne. Przy Piazza Roma stoi romański kościół Santa Maria Assunta, kilka starych domów, w których znajdują się przeważnie sklepy i restauracje. Niesamowicie jest spacerować po szesnastowiecznym placu. To jedno z niewielu tak dobrze zachowanych średniowiecznych miasteczek. Twierdza jest tak piękna, że Bernardo Bertolucci nagrywał tam “Ukryte Pragnienia”. Jeden z moich ulubionych filmów.

Mam wielkie szczęście,
że mogłam zobaczyć tak wiele niezwykłych miejsc,
że spełniam swoje marzenia.

San Gimignano to tzw. średniowieczny Manhattan, nazywany tak ze względu na liczne kamienne wieże. Miasteczko istniało już w czasach etruskich i rzymskich. Rozwinęło się w średniowieczu a słynne wieże zaczęły się pojawiać około 1150 roku. W czasach rozkwitu były 72 wieże, z których przetrwało 14. Wznosili je miejscowi możnowładcy w XII i XIII wieku. Broniły miasta oraz stanowiły symbole pozycji społecznej. Im wyższa wieża, tym bogatszy i potężniejszy był jej właściciel.

Pozdrawiam 🙂
Gosia

1 Comment

  1. Paweł says: Odpowiedz

    To miasteczko jest wyjątkowe jako jedno z niewielu przetrwalo kilkaset lat w niezmienionej formie. Zawsze milo się wraca do Wloch

Dodaj komentarz

Enter Captcha Here : *

Reload Image