Pałac Letni, Chiny 2013

Metro w Pekinie jest jednym z największych na świecie. My skorzystaliśmy z metra (linia nr 4) jadąc do Pałacu Letniego, jednej z największych atrakcji w Pekinie.

Skromna kolejka po bilet wstępu. W środku była rzeka ludzi, kolorowy tłum.

Pałac Letni to przykład chińskiej architektury ogrodowej opartej na harmonii pomiędzy skałą, wodą i roślinami.

Małe cuda z trawy.

Wielki esteta Qianlong ofiarował Pałac Letni swojej matce – Yuanming Yuan w 1752 r. Rezydencja powstała na Wzgórzu Długowieczności (Wanshou Sha), obok jeziora Kunming i była częściowo wzorowana na Wersalu. Niestety pierwotny Pałac Letni został spalony przez brytyjskie i francuskie wojska pod koniec drugiej wojny opiumowej. Kompleks odbudowała cesarzowa Cixi z pieniędzy przeznaczonych na chińska flotę.

Naturalny talent do pozowania od małego do starszego. Dla Chińczyków zdjęcia to dobra zabawa a nie powód do wstydu.

W Pałacu Letnim lista obiektów do obejrzenia jest bardzo długa.
Najważniejsze to:
*
Pawilon Życzliwości i Długowieczności,
* Pawilon Nefrytowych Fal,
* Pawilon Radości i Długowieczności,
* Ogród Cnót i Harmonii,
* Ogród Harmonijnych Przyjemności,
* Brama Rozproszonych Chmur i Pawilon Rozproszonych Chmur,
* Długi Korytarz,
* Pagoda Kadzidła Buddy ,
* Świątynia Morza Mądrości ,
* Pawilon z Brązu,
* Świątynia Lamy,
* Wyspa Jeziora Południowego,
* Most Siedemnastu Łuków,
* Marmurowa Łódź,
* Świątynia Smoczego Króla,
* Most Nefrytowego Pasa.

Piękna panorama …

Społeczeństwo Chin to w większości potomkowie narodu Han. W 1977 r. rząd chiński zarządził “jedno dziecko w rodzinie”. W Chinach dziedziczy się po linii męskiej, z tego względu dziewczynki często padają ofiarą dzieciobójstwa, szczególnie na wsi. Czytałam również, że w Chinach uprawiany jest proceder handlu kobietami, które nie ukończyły jeszcze 20 lat. Oszukiwane obietnicą pracy lub zmuszane siłą, sprzedawane są “na żonę”.

Sztuczne jezioro Kunming zajmuje 2/3 powierzchni całego parku.

Kamienna Łódź, której w sumie tutaj nie widać, ponieważ była w remoncie. Stoi jednak w tym właśnie miejscu. Na pocieszenie Lady in Red.

Gdy już byliśmy bardzo zmęczeni trafiliśmy do uroczej restauracji, w której zjedliśmy pyszne pierogi. Ja jestem raczej ostrożna w próbowaniu różnych smaków. Nie jadłam niczego, co by mnie obrzydzało zapachem lub wyglądem. Ponieważ Chiny to olbrzymi kraj zatem i kulinarnie jest bardzo różnorodnie. Czy wiecie, że w Kantonie je się “wszystko, co się rusza”? Jedzą koniki morskie, muchy, węże, świńskie ryje, kurze pazury, żywe myszki, mięso dzikich psów, ciepłe mózgi małp i wiele innych “przysmaków”. Ponadto należy uważać na spożywanie surowych warzyw, ponieważ tradycyjnie jako nawozu używa się ludzkich odchodów. Dla mnie to niepojęty kosmos.

Zielona herbata była wyborna, rozmarzyłam się 🙂 …

750 metrowy korytarz.

Most Siedemnastu Łuków ozdobiony jest na całej długości rzeźbami lwów i jest najdłuższym mostem w Pałacu Letnim. Robi ogromne wrażenie, mnie się bardzo podobał.

Pozdrawiam 🙂
Gosia

Dodaj komentarz

Enter Captcha Here : *

Reload Image